تهران در شب شنبه تا جمعه از ساعت 00:00 به مدت 90دقیقه

رادیو تهران

تهران در شب

با "چراغ" درباره تراكم استخوان بیشتر بدانید

در برنامه "چراغ" با مسائل مربوط به "تراكم استخوان" بیشتر آشنا شوید.

1396/09/21
|
14:00
|

به گزارش سایت رادیو تهران؛ برنامه "چراغ" سه شنبه ها به بررسی موضوعات مختلف در حوزه پزشكی می پردازد؛ این برنامه امشب سه‎شنبه 21 آذر، به بحث تراكم استخوان اختصاص دارد كه به همین منظور با "دكتر حسین حاجی تقی" فوق تخصص جراحی استخوان و مفاصل، گفت و گو می كند.
سنجش تراكم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است كه با استفاده از آن می توان سفتی و سختی و درجه محكم بودن استخوان های بدن را تعیین كرد. اندازه‌گیری تراكم استخوان یكی از راه‌های سنجش سلامتی است. در سال‌های اخیر با ورود دستگاه‌های سنجش تراكم استخوان، تمایل فزاینده‌ای در میان پزشكان و در پی آن بیماران برای انجام این آزمایش و بررسی احتمال پوكی استخوان به وجود آمده است. ژنتیك و میزان فعالیت بدنی مهم ترین عامل تعیین تراكم استخوان است. بعد از این دو عامل میزان مصرف كلسیم و ویتامین دی نیز در متراكم كردن استخوان موثر است. به عبارت دیگر كسانی كه ورزش را در سنین كودكی شروع كنند و تغذیه پر از لبنیات داشته باشند، ذخیره بیشتری از استخوان متراكم را در ابتدای جوانی خواهند داشت. پس از این كه استخوان ها در سن جوانی متراكم شدند، شروع به پوك شدن می كنند. اینجا هم در كاهش سیر نزولی تراكم استخوان، ورزش، مصرف كلسیم و ویتامین D موثر است. به این ترتیب كسانی كه ورزش منظم و مداوم می كنند، هم استخوان های متراكم تری خواهند داشت و هم سیر پوك شدن استخوان در بدن آنها كند خواهد بود.
تهیه و تولید این برنامه بر عهده "گروه برنامه ریزی و مدیریت شهری" رادیو تهران است؛ مخاطبان می‎توانند شنبه تا پنجشنبه، ساعت 21:00 شنونده این برنامه باشند.
بشیر جعفری نیا تهیه كننده و دلارام شكوهی گوینده، در این برنامه با شنوندگان همراهند.

دسترسی سریع
تهران در شب